O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

Tu uzyskasz więcej szczegółów o bólu kręgosłupa lędźwiowego

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami powoli zaczyna być codziennością dla sporej części populacji. Współcześnie jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko osoby starsze. Nikła aktywność fizyczna skorelowana z pracą za biurkiem skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa to nie tylko skutek wadliwej postawy

Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na wysokości klatki piersiowej często związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również dawać sygnały o rozwijaniu się chorób narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek często jest konsekwencją nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni bądź ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego np. przestawianiem wielokilogramowych przedmiotów czy złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż łagodnieje po wypoczynku, jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból pleców bywa także wynikiem rozlicznych stanów zapalnych czy obrażeń nierzadko tak znikomych, iż przypominają się nam one dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Jak przeciwdziałać bólowi pleców?

Bólu pleców nie można lekceważyć i trzeba natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on wstępnie rodzaj i źródło bólu, a następnie skieruje do właściwego lekarza specjalisty, który zaplanuje optymalny kierunek terapii. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy dbać zawsze, również wtedy, gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Dlatego lekarze rekomendują utrzymanie odpowiedniej wagi, codzienną aktywność fizyczną, a także pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. w czasie pracy przy biurku. Napięte mięśnie szyi i grzbietu można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy, a także stymuluje krążenie krwi i limfy.

Adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

Post Author: