Usuwanie blizn z rogówki

Metoda PTK – kilka informacji o usuwaniu blizn rogówki

Oko to delikatny element ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek rozmaitych urazów mechanicznych lub chorób na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, dzięki osiągnięciom laserowej korekcji wzroku.

Blizny na rogówce – jakie generują skutki?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je ochrania, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie sprężysta i chociaż zwykle drobne jej otarcia goją się same, często tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może spowodować tworzenie się blizn na rogówce? Są one głównie konsekwencją przedostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia i zadrapania albo rozmaitych chorób (np. kiły). Lecz blizny rogówkowe mogą wykształcić się także w konsekwencji nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki sygnalizuje kilka innych symptomów, takich jak przykładowo nadmierne łzawienie, uczucie drapania gałki ocznej czy przekrwienie oczu, toteż jeśli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas szczegółowego badania określi on głębokość, wielkość oraz umiejscowienie blizn, a także doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – jak przebiega metoda PTK?

Najbardziej rozpowszechnioną aktualnie procedurą usuwania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg wykonywany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni należy nie przemęczać oka, słuchać się ściśle poleceń lekarskich i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Post Author: