Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Okres jesienno-zimowy sprzyja obniżeniu odporności. Zwykle dopadają nas kaszel, katar oraz ból gardła. By się im nie dać tak łatwo, warto przetestować tradycyjne metody, które pomagają strzec organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy niektóre z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz ustrój z reguły wtedy, gdy temperatura ciała spada o ok. 2 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego napoju bądź kąpieli. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny lub pomarańczy, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Domowe syropy zwalczające przeziębienie

Cebula i czosnek też są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną mieszankę także powinno się spożywać kilka razy dziennie.

Mleko, masło oraz miód na podrażnienie gardła

Gdy nasila się uczucie bólu gardła, warto wypróbować mieszankę masła, miodu i mleka. Bardzo dobrze zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to korzystne działanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła wodą z solą czy picie naparu z szałwii.

Czemu trzeba reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?

Pomimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to nie leczone może mieć poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, że jeśli objawy nasilają się to trzeba zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Post Author: