Ortokorekcja. Uzyskaj więcej szczegółów.
Czy korzystanie z okularów przy krótkowzroczności to konieczność? Tak, gdyż przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbędne, gdy zdecydujemy się na ortokorekcję.
Ortokorekcja – korekcja krótkowzroczności podczas snu
Krótkowzroczność czy astygmatyzm to problematyczne wady wzroku, które potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, jednakże dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodów braku środków finansowych lub wprost ze strachu przed ingerencją lasera. Nie znaczy to jednak, iż są one definitywnie skazane na noszenie okularów i obserwowanie stopniowego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zatrzymać jej rozwój poprzez ortokorekcję – bezpieczną, nieinwazyjną, i – co istotne – skuteczną metodę polegającą na korekcji krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej krzywiznę przez odpowiednie jej spłaszczenie w skutek czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalne w wielu przypadkach już na drugi dzień po ich pierwszym użyciu. Wypada jednakże podkreślić, że nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy codziennym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, dokładnym przestrzeganiu wskazówek lekarza prowadzącego, bo w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Modelowanie krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest kompletnie odwracalne – po zaprzestaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swojego pierwotnego kształtu.
Jaka wada wzroku uniemożliwia zastosowanie ortosoczewek?
Krótkowzroczność to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, także najmłodszych. Dobrą wiadomością jest więc to, że ortosoczewki mogą stosować dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu za dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z ortosoczewek nie jest możliwe przy wadzie większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po przygotowaniu topografii rogówki i szczegółowym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. uraz gałki ocznej czy stożek rogówki.
Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]