Afty to uporczywe i bolesne zmiany, które pojawiają się w jamie ustnej. Kiedy często nawracają, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Skąd się biorą, jakie objawy im towarzyszą i jak sobie z nimi radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Afty – jakie są ich objawy?
Afty są to zmiany tworzące się w jamie ustnej, a najczęściej na wargach, języku, pod językiem oraz na śluzówce policzków. Mają one postać niewielkich nadżerek lub owrzodzeń. Są to zmiany zapalne, dlatego przybierają kolor czerwony, a z wierzchu pokryte są włóknikowym nalotem w kolorze białym albo żółtym. Rzadko występują pojedynczo, często z dnia na dzień pojawiają się kolejne i utrzymują się kilka, a niekiedy nawet kilkanaście dni. Najczęściej przed pojawieniem się afty w danym miejscu odczuwane jest mrowienie oraz delikatne pieczenie.
Przyczyny powstawania aft?
Można wyróżnić bardzo wiele przyczyn powstawania aft – nie ma bowiem jednego czynnika, który je powoduje. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć przede wszystkim:
- alergie,
- aparat ortodontyczny,
- choroby zębów,
- czynniki genetyczne,
- gorączkę,
- niedobór witaminy B12, żelaza lub kwasu foliowego,
- nieodpowiednią higienę jamy ustnej,
- nieprawidłowo dopasowaną protezę,
- produkty z konserwantami i polepszaczami,
- silne leki i antybiotyki,
- stres i zmęczenie,
- uszkodzenia i podrażnienia w jamie ustnej,
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenie wirusem HIV.
Jeśli afty pojawiają się częściej niż raz w roku, są to najprawdopodobniej afty nawracające, które mogą mieć podłoże genetyczne. Zatem w przypadku gdy u rodzica stwierdzono aftozę nawrotową, istnieje nawet 90% ryzyko, że afty pojawia się także u dzieci.
Jak leczyć afty?
Najskuteczniejszym sposobem na szybkie i skuteczne pozbycie się aft są preparaty bez recepty, po które warto sięgnąć natychmiast – jak tylko pojawią się pierwsze objawy afty. Jednym z takich leków jest Solcoseryl Dental. To preparat w formie pasty, dzięki czemu łatwo i wygodnie się go aplikuje. Przeznaczony jest do stosowania na błonę sluzową jamy ustnej. Około półcentymetrowy pasek pasty nakłada się cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsce. Aplikację warto powtarzać od trzech do pięciu razy na dobę. Ważne, by nie rozcierać pasty i nakładać ją czystym oraz suchym palcem – dzięki temu będzie lepiej przylegała do zmiany. Jest to popularny lek, który w swoim asortymencie ma każda apteka online.
Warto także wspomagać się domowymi sposobami, które z pewnością złagodzą nieprzyjemny ból. Zaliczają się do nich na przykład napary ziołowe. Można je wykonać z szałwii, łopianu, rumianku, tymianku, dębu lub gotowej mieszanki ziół, które mają działanie łagodzące oraz ściągające. Jeśli zaś chcesz odkazić rany, możesz sięgnąć po płukankę z roztworu soli i wody. Proporcje to jedna łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody.
[artykuł partnerski]