Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Chcesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Kliknij tu.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie umiała w wystarczająco szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia steroskopowego i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: