Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet gdy budynek ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć także nagle z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w efekcie niepoprawnie wykonanej lub osłabionej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, toalety czy kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często rezultatem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury obiektu lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla ekspertów z zakresu hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Eksperci, którzy posiadają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoje działania od analizy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania adekwatnych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez mury. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda wspina się w górę – czasami wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, jednak można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która zastopuje wznoszenie się wilgoci ku górze. Następnym krokiem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie fundamentów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a następnie nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. W szeregu przypadków niezbędne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak stropy żelbetowe, przepusty kabli i płyty żelbetowe posadzkowe.

Post Author: