Jak postawić wiatę garażową?

Jak postawić wiatę garażową?

Samochód narażony jest na wiele zagrożeń – opady deszczu, śniegu i gradu, przewrócone drzewa, przedmioty niesione przez wiatr i tak dalej. Wzniesienie garażu to jednak spora inwestycja, dlatego wielu inwestorów zastępuje go wiatą garażową. To konstrukcja znacznie tańsza, a jednocześnie zapewniająca wysoki stopień ochrony pojazdu. Dowiedz się, czym konkretnie różni się ona od standardowego garażu, jak zaplanować całą inwestycję i jak postawić wiatę garażową.

Co to jest wiata garażowa i czym różni się od garażu?

Zacznijmy od podstawowej kwestii – różnic między wiatą garażową a zwykłym garażem. Pod tym względem największe znaczenie ma budowa obu obiektów. W przypadku garażu mamy do czynienia z pełni zabudowaną konstrukcją wyposażoną w cztery ściany. Wiata nie jest zaś budynkiem w sensie stricte. Jest pozbawiona wszystkich czterech pełnych ścian. Z tego wynika wiele zalet – najważniejsze wśród nich są:

 • lekkość konstrukcji;
 • niższe koszty budowy;
 • brak formalności (w przeciwieństwie do budowy garażu, która w zależności od jego wielkości, wymaga zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia);
 • szybsza realizacja inwestycji.

Oczywiście nie należy zapominać także o wadach tego rozwiązania. Wiata nie zapewni tak dobrej ochrony samochodu (przed złodziejami i zwierzętami, a także niskimi temperaturami). Zastępując nią garaż, rezygnujemy też z miejsca na przechowywanie narzędzi, sprzętu ogrodowego, rowerów itp.

Jak postawić wiatę garażową i zaplanować całą inwestycję?

Zanim przystąpimy do budowy wiaty, należy szczegółowo zaplanować całą inwestycję. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

 • wybór miejsca: wiata powinna być wybudowana na płaskim, utwardzonym podłożu i w miejscu, pod którym nie przebiegają przewody elektryczne, rurociągi itp.;
 • przygotowanie narzędzi: powinny one być dostosowane do danego projektu. Najważniejsze z nich to łopata, miara, poziomica, piła lub szlifierka kątowa, komplet kluczy, wiertarka, wkrętarka, pistolet do gwoździ lub błotek oraz drabina.
 • skompletowanie materiałów dobranych pod kątem specyfiki projektu.

Wiata garażowa – jak zbudować? Poradnik rok po kroku

Pora na najważniejsze zagadnienie związane z wiatą garażową. Jak zbudować tego typu obiekt? Prace dzielą się na kilka etapów. Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce oraz przygotujemy narzędzia i materiały, musimy jeszcze:

 1. wytyczyć kształt wiaty za pomocą tyczek i sznurka oraz upewnić się, że jest on idealnie prostokątny;
 2. wykopać otwory na fundamenty (głębokość powinna być dostosowana do rodzaju gleby);
 3. przygotować fundamenty: ten etap polega na wylaniu betonu do przygotowanych otworów. To zadanie ułatwią szalunki, ale w przypadku wielu projektów nie są one konieczne. W zastygającym betonie należy ponadto wyznaczyć miejsce na mocowania słupków;
 4. zamocować słupki: by osiągnąć idealny pion, najlepiej zrobić to korzystając z pomocy drugiej osoby;
 5. przygotować słupki do mocowania dachu poprzez zaznaczenie na każdym z nich linii montażu konstrukcji dachu;
 6. zamontować dach wymaga on tymczasowego demontażu słupków. Sposób montażu uzależniony jest od rodzaju słupków;
 7. zamontować pokrycie i system odwodnienia.

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na postawienie wiaty garażowej. Sposób połączeń poszczególnych elementów powinien być dobrany pod kątem wybranych materiałów oraz projektu. Jeśli nie mamy co do tego pewności, każdą decyzję warto skonsultować z fachowcem.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/jak-postawic-wiate-garazowa/

Post Author: