Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze części domu. W przypadku uszkodzenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która może prędko je zniszczyć, zaś efekty tego są odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć należy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i naprawdę trudne naprawy. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Przed czym chroni izolacja fundamentów?

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się bardzo groźne dla budynku. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym objawem będzie odpadanie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko wszak ściany zaczynają toczyć pleśni oraz glony, zaś te mogą być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lokatorów domu. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi z alergiami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują także zgonem. To z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie metody na to pozwalają?

Metody izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą gruntową. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na obszarach, na których nierzadko obserwuje się powodzie. Ważne jest także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty uznanych producentów.

Post Author: