Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które elementy budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, dachy, fundamenty, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy określą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, by planowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze specjalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.

Post Author: