Co warto wiedzieć o botoksie?

Co warto wiedzieć o botoksie?

Uzupełnij swoje wiadomości o botoksie w Kielcach.

Botulinotoksyna, popularnie zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien rodzaj bakterii z grupy anaerobów, która za sprawą swojego działania stosowana jest w medycynie, głównie estetycznej. Jak wobec tego używa się tej neurotokstyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu patologicznego zgrzytania zębami i zeza

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu bodźców transmitowanych pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniami. To dlatego jego spożycie (na przykład wraz z przeterminowaną żywnością) może być śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ w niektórych kazusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi toksyna botulinowa, lekarze od wielu dekad stosują do leczenia chorób, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu powiek, chorobach powodujących nerwowe kurcze oraz trudnych kazusach migreny. Botox często wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego zgrzytania zębami, gdyż ostrzyknięcie odpowiednich miejsc tą neurotoksyną obniża napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów oraz uszkodzenie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także osobom mających problemy z nadpotliwością – aplikowana w miejsca, gdzie skóra wytwarza zbyt dużą ilość potu, wstrzymuje jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – likwidacja kurzych łapek i “zmarszczki gniewu

Przeciętny mieszkaniec Polski na ogół botoks asocjuje natomiast z zabiegami estetycznymi. I owszem, toksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Korzysta się z niej w celu wygładzenia zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania zmarszczek i wygładza skórę. Dlatego też z reguły wykorzystuje się go do redukcji tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można też zminimalizować intensywną potliwość skóry czoła.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Post Author: