Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze zagościła już w świadomości zwykłego Polaka i sporadycznie jest bagatelizowana. Mieszkańca naszego kraju są świadomi, iż czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, ewidentnie oddziałuje na nasz stan fizyczny. Dopóki nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy powinien zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez używanie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie przydatne mieszkańcom metropolii
Im bardziej rozwinięty rejon, tym większe jest niebezpieczeństwo występowania wysokiej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Na rozwój licznych schorzeń układu oddychania narażeni są przede wszystkim rezydenci większych miast oraz terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie szkodliwego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to już nowość na rynku – oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak przykładowo Webber, Meaco bądź LIFAair, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co ciekawe, poza wyłapywaniem z atmosfery zanieczyszczeń, często posiadają one też inne pożyteczne funkcje.
Wykrywanie CO2 i jonizacja – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dostępne są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez trudu kupimy sprzęt stosowne do danej objętości pomieszczenia. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, dlatego swobodnie daje się je przesuwać między pokojami. Oprócz eliminowania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo grzyby oraz zarazki, które mogą być źródłem wielu reakcji uczuleniowych czy też chorób, jak również szkodliwy benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża powietrze, co tworzy we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym umożliwia niczym niezakłócony sen. Część urządzeń posiada też detektory wykrywające wysokie stężenie CO2. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności osobom podatnym na alergie.