Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli potrzebujesz łańcuchów na koła, koniecznie odwiedź tę stronę

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można kupić?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Post Author: