Kantary – rodzaje i rozmiary

Kantary – rodzaje i rozmiary

Jeśli potrzebujesz kantara sznurkowego, odwiedź ten adres.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Tym samym musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak więc dobrać właściwy kantar dla konia? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy rozmaite warianty kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są rekomendowane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo prawdziwym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do hanowerów, koni wielkopolskich, fryzyjskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Post Author: