Nie szukaj już więcej! Tu kupisz banknoty polskie kolekcjonerskie.
Gdy mówimy o kolekcjonowaniu przedmiotów, pierwszym skojarzeniem obok bibliofilstwa i filatelistyki jest zbieranie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.
Banknoty – od stuleci imponują misternym wzornictwem
Mało kto wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się na terenie Europy, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj uformowały się z kolei między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w postaci monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowej walucie z opowieści słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz większe zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, bo nie tylko mają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków bowiem zadziwiają finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie – emitowane w małym nakładzie
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają najczęściej banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, chociaż ich cena bywa bardzo duża – wszystko zależne jest od daty ich wprowadzenia w obieg oraz kondycji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, zazwyczaj w celu upamiętnienia znaczących zdarzeń lub zasłużonych postaci z kręgu nauki, kultury i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł) czy 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł). Ciekawostką jest, iż poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. mikrodruki, elementy wypukłe dla osób niewidomych i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]