Czym zachęcić nastolatka do czytania? Kupuj mu książki młodzieżowe!

Czym zachęcić nastolatka do czytania? Kupuj mu książki młodzieżowe!

Jeśli szukasz książek dla nastolatków, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę na tablecie, w telewizorze bądź w smartfonie, a po książkę na ogół sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży – książki intrygujące młode pokolenie czytelników

Licealiści nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest masa literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy poruszają tematy i opowiadają historie ciekawe dla młodszej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści tworzone z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Powieści młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in groza, romanse oraz fantastyka. Jednakże wszystkie te lektury łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń nastolatków. Powieści te piszą zatem o pierwszych miłościach, zdobywaniu i utracie przyjaźni, poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pomaga licealistom poczuć, że inni również mają tożsame życiowe zawirowania w okresie dorastania.

Czemu warto namawiać Lektura literatury dla nastolatków ułatwia naukę języka ojczystego

Polecamy podsuwać młodzieży ciekawą dla niej literaturę, bo rozbudzenie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi multum korzyści. Dziecko, które codziennie oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co z pewnością ułatwia naukę języka polskiego. Ale poznawanie problemów innych osób w identycznym wieku to również metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych pragnień. Co kluczowe, rodzina nigdy nie powinna szydzić zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej wybiera opowieści o statkach kosmicznych lub wampirach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu się nimi radować!

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: