ABC nauki jazdy konnej – baty i palcaty

ABC nauki jazdy konnej – baty i palcaty

Jeśli potrzebujesz palcat, powinieneś odwiedzić ten adres.

Kompletując ubiór jeździecki warto pamiętać o wyposażeniu się także w najważniejsze akcesoria. Zarówno podczas poskramiania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, nieodzowne będzie zastosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Rodzaje oraz funkcja batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Na ogół korzysta się z:
bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, przystopowania konia bądź przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener kontroluje konia, równocześnie będąc w znacznej odległości od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że dobrze trzyma się ręki niezależnie od warunków. Zazwyczaj są składane, lecz spotykane są także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaakcentować, iż wykorzystuje się go tylko wówczas, kiedy jeździec nie jest w stanie wymóc od konia właściwego zachowania za pomocą komunikatów wydawanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany również szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość ok 60-75 cm. Zakończony jest na ogół klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę i przymusza je do określonej reakcji. Palcatem trąca się łagodnie konia w łopatkę, dlatego też nie musi być on długi.

Palcaty i baty stosuj z namysłem

Batów jeździeckich oraz szpicrut niesłychanie łatwo nadużyć, dlatego trzeba zawsze korzystać z nich z namysłem. Za silne smagnięcie może spowodować, iż zamiast wykonać polecenie koń stanie się bardziej niepokorny albo zacznie łączyć daną przeszkodę z bólem. Jeśli palcat czy też bat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to znaczy, że jeździec uderza zapewne zbyt mocno.

W trakcie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w taki sposób, żeby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku upadku z konia dżokej ryzykuje obrażenia.

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Post Author: