Dla malucha zabawa to nie tylko rozrywka – dobrze nakierowana może przyśpieszać ich rozwój. Opiekuni, którzy chcą poszerzać zdolności kognitywne swoich pociech, powinni zapisać swoje dzieci na zajęcia sensoryczne.
Zajęcia sensoryczne – stymulacja umiejętności kognitywnych oraz motorycznych niemowlęcia
Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to zajęcia dla dzieci nie starszych niż trzynaście miesięcy, a więc niemowląt. Pierwsze miesiące życia jest niesłychanie ważny dla malucha, bowiem następuje wówczas jego nadzwyczaj intensywny rozwój fizyczny i psychiczny. W wyniku doświadczeń sensorycznych w tkance mózgu malucha tworzą w tym czasie dziesiątki milionów kolejnych połączeń pomiędzy neuronami. W związku z tym powinno się zadbać o dużą liczbę ciekawych wrażeń, oddziałujących korzystnie na rozkwit malucha. Zajęcia baby sensory dla najmłodszych organizowane są w dwóch przedziałach wiekowych – dla dzieci, które nie skończyły 6 miesięcy i tych powyżej 7 miesiąca życia. Ze względu na fakt, że przeznaczone są dla niemowląt, trwają mniej więcej 60 minut, które dzielone są na cykle wyciszenia i zabawy. W czasie zajęć dzieci podejmują się rozmaitych aktywności, które pobudzają ich rozwój emocjonalny oraz umiejętności motoryczne i komunikacyjne.
Zajęcia muzyczne ukształtują umiejętności poznawcze dzieci
Dźwięki są jednym z najkorzystniej wpływających na rozkwit niemowlaków bodźców. Za pośrednictwem gry na różnych instrumentach, zarówno małe, jak i starsze dzieci, kształtują wyobraźnię oraz wrażliwość na piękno, uczą się też zrozumienia tempa. Obcowanie z muzyką w dzieciństwie rozwija zdolności kognitywne maluchów, co w szkolnych latach nierzadko jest bazą do bezproblemowego opanowania reguł matematyki. Zajęcia muzyczne to również zajmująca zabawa w gromadzie rówieśników. W trakcie zajęć z muzyką wyzwalane są dźwięki na bezpiecznym poziomie głośności. Pod opieką wprawnego w pracy z dziećmi instrumentalisty, najmłodsi dowiedzą się, że dźwięki można tworzyć również przy użyciu rozmaitych obiektów.