Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Zobacz, gdzie kupić topaz mistyczny

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze zalety topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany wpływowi wysokiej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz przybiera purpurowy odcień, błękitny zaś jest efektem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Chętnie stosują go zatem do wyrobu wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się również różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej można wybrać ozdoby do swojego stroju.

Post Author: