Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Szukasz obrączkek Kraków? Sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład w Turcji, w Irlandii, we Włoszech albo w USA, zakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle staroświeckich wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – niegdyś ze stali, teraz ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelną stylistyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal) symbolizujące siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania używa się z reguły złota i platyny, które są symbolem ufności wobec partnera. Naturalnie, są one również często zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla nowożeńców cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: