Zamów silnik elektryczny na prąd stały.
Sporo maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże bądź malutkie, te silniki odmieniły nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.
Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Davenport, Gaston Planté oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za wysoką niezawodność oraz ciche działanie.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?
Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie samochodzików i pociągów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczki na prąd stały wykorzystują też entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych producentów.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]