Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

System rozliczeń SWIFT używają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie stosowane są też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: