Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Uzupełnij swoje wiadomości o fakturze ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z błędnym przeniesieniem danych z faktur

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, ale dla właściwej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie całkowicie klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednakową strukturę sprawia, że obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – bardziej wnikliwa kontrola systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność między innymi szybciej dostaną zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, lecz należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: